Betegségek
Sántaság A sántaság a leggyakoribb egészségügyi probléma. Okozhatja egy apró, beékelõdött kõ, de lehet kóros eredetû is. Az ín és az ínhüvely sérülései is gyakoriak. A csüdizület daganatait megerõltetés okozza. A savós patairha-gyulladás póniknál, és általában a hízékony lovaknál fordul elõ. Leginkább a túltáplálás következménye, de okozhatja a vér rendellenes összetétele is. Ha gyanítjuk, hogy lovunk patairha-gyulladásban szenved, azonnal hívjunk állatorvost. A patahenger-gyulladás a nyírcsontot érinti, oka a túlzott megterhelés vagy ütõdés. Krónikus sántaságot is okozhat.
Légzõszervi megbetegedések A lovakat fõleg istállóban tartó országokban egyre gyakoribbak a lovak allergiás megbetegedései, melyeket szinte mindig az istálló nem megfelelõ szellõzése okoz. Számos más betegséget is okozhat, mint például az idült légsejtes tüdõtágulatot, vagy más néven a kehességet. Errõl ma már tudjuk, hogy penészes, atkás takarmány porának belégzésére kialakuló allergiás reakció, amely károsítja a tüdõt. A ló ekkor érdesen, szárazon köhög, és nehezen lélegzik. Kevésbé súlyos esetben a tünetek csillapíthatók, de a kehesség nem gyógyítható. Az influenza erõsen fertõzõ betegség, amely maradandó tüdõkárosodásokat okozhat. Gyógyulása hónapokig eltarthat. A mirigykór erõsen fertõzõ, maradandó tüdõ-és szívkárosodást okozó, diftériához hasonló betegség. A gégebénulást a légcsõ beidegzésének zavara okozza. A kialakuló bénulás akadályozza a levegõ tüdõbe áramlását, belélegzéskor a tüdõ sípoló hangot ad. A lovaknál is gyakoriak a melléküreg-gyulladások, a köhögés és a megfázás.
Az emésztõszervek betegségei A legtöbb emésztési probléma oka a kólika. Tünetei a letargia, étvágytalanság, "kapálás" és hempergõzés. Három típusa van: a görcsös, a felfúvódásos és a bélcsavarodásos kólika. Kialakulását rendszertelen takarmányozás, helytelen tartás, túletetés, stressz, könnyen erjedõ takarmány és nagyon sokszor a férgesség okozza. Bélsárpangásnál a belek mûködése elõbb-utóbb leállhat. Teljes takarmányozás mellett pihentetett lovak hirtelen mozgatása esetén kialakulhat a pünkösdi betegség. A ló merevvé válik, mozgása elbizonytalanodik, végül összeeshet. Gyakori a férgesség, mely a kondíció leromlását okozza, ezért fontos a rendszeres féregtelenítés. (Negyed évenként!) A férgesség hasmenést okozhat.
Bõrbetegségek A legtöbb bõrbetegség fertõzõ, ezért kezelésekor mindig tartsuk be a higiéniai elõírásokat. Tetvesség tavasszal, legelõn tartott lovaknál fordul elõ a leggyakrabban. Az allergiás eredetû ekcéma a csüdtájékon, a sörényélen és a faroktõn gyakori. A tarlósömör gombás fertõzés eredménye, emberre is átterjedhet. A háton a bagócslégy bõr alatt élõ lárvái okozhatnak göbecseket. A bõrallergia takarmányozási, tartási okokra vezethetõ vissza. Más bõrbetegségek például a csalánkiütés, a szõrtüszõgyulladás és a rühösség.
|